See other templatesSee other templates

Małopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych

Organizatorem Małopolskiego Konkursu Szkół Gastronomicznych jest Zespół Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie - os. Złotej Jesieni 16 we współpracy...

Czytaj więcej ...

Historia konkursu

Pomysł Małopolskiego Konkursu Szkół Gastronomicznych narodził się w 1999 r. Głównym celem było podnoszenie kwalifikacji uczniów kształcących się w zawodzie kucharza...
 
IX Małopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych
"Wbrew regułom i kanonom"
22 - 23 luty 2008 r
Mistrzowie IX edycji Konkursu:
Najlepszy kucharz: Daniel Schmidt z Nurnberg
Najlepsze kelnerki: Natalia Mędrek i Agnieszka Klimkowska z Iwonicza Zdroju.
Najlepsza barmanka SOFT drink: Barbara Dibdiakova z Bratislavy
Najlepsza barmanka - SHORT drink: Aleksandra Macnar z Iwonicza Zdroju
 
 
Finał IX edycji konkursu Wbrew regułom i kanonom
22-23 lutego - to ważne dni w sztuce kulinarnej.
W tym roku w Zespole Szkół Gastronomicznych Nr 1 właśnie 22 lutego, w piątek rozpoczął się IX Małopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych, którego tematem było hasło "Wbrew regułom i kanonom".
O godz. 1630 - w piątkowe popołudnie odbyło się oficjalne rozpoczęcie IX już edycji tegoż konkursu. Uroczyste przemowy wygłosili: p. wicedyrektor - mgr Józef Wątorczyk, p. mgr Maria Drabicka oraz nauczyciele przedmiotów zawodowych.
Zaraz po tym padły słowa podziękowania dla opiekunów szkół przyjezdnych oraz wszystkich uczestników konkursu, czego zwieńczeniem były dyplomy z podziękowaniami. Oprócz tego wszyscy opiekunowie otrzymali upominki w postaci książek: Monografia szkoły ZSG nr 1, 50 przepisów ZSG nr 1 oraz Uczniowska Muza.
Po oficjalnym powitaniu Gości odbyła się równie uroczysta kolacja w "Kawiarence". Kolacyjne menu było zasługą prof Wandy Fundament, prof Doroty Franczak i prof Małgorzaty Żelawskiej - Wilk. Natomiast nad obsługą "Kawiarenki" czuwała prof Bogumiła Podgórska. Było to przepiękne przygotowane miejsce, które służyło nie tylko wydawaniu posiłkom, ale i było to miejsce relaksu i odpoczynku przy filiżance kawy przed i po konkursach.
Około godziny 1800 wszyscy Goście mogli obejrzeć przedstawianie literackie pt. "Świat na opak", które znakomicie korespondowało z tematyką IX edycji Małopolskiego Konkursu Szkół Gastronomicznych. Występy uczniów kl. Ih, IIi i IIb utrzymane były w tonie humorystycznym, by rozładować emocje przybyłych uczestników. A wszystko to dzięki pomocy dwóch polonistek: prof M. Mochel oraz prof M. Bernadzikiewicz, które przygotowały to przedstawianie.
Zaraz po tym odbyła się wycieczka autokarowa po Nowej Hucie, którą zorganizowała prof D. Owczarek. Trasa wycieczki była następująca: Kościół Arka - Kościół pod wezwaniem Św. Krzyża - Plac Centralny - Pomnik Solidarności - Aleja Solidarności - Mittal Steel Poland S.A - Kopiec Wandy - Klasztor Ojców Cystersów w Mogile - Internat ZSG na os. Szkolnym. Uczestniczący w niej Goście mieli okazję poznać historię ciekawych założeń architektonicznych dzielnicy, odwiedzić ciekawe kościoły oraz zobaczyć największy zakład metalurgiczny. Tymi wrażeniami ok. godz. 2030 został zamknięty dzień pierwszy.
W sobotę przez cały dzień trwały konkursy:
barmana, kucharza i kelnera.
Za Konkurs Barmana odpowiedzialna była prof I. Katrzyńska, za Konkurs Kelnera prof M. Kosek - Ankus, natomiast za Konkurs Kucharza - wszyscy nauczyciele przedmiotów zawodowych. Osobami odpowiedzialnymi za przebieg konkursów byli jednocześnie osoby, które stanowiły Komisję Degustacyjna. A do nich należą szczytne postacie: Robert Sowa, Teofilos Vafidis, Kurt Scheller i zrzeszeni kucharze.
O godzinie 1400 odbył się pokaz prezentowany przez Roberta Sowę, wybitny mistrz prawdziwego łososia na oczach widzów przygotowywał do dalszej obróbki, by móc stworzyć mistrzowską potrawę: łososia w sosie kwaśno - słodkim (pikantne pesso) z pestkami dyni.
Tego dnia miał miejsce również Konkurs dla Publiczności. Wyznaczone osoby z publiczności odgadywały różne zagadki Teofilosa Vafidisa. Każda osoba, która podała prawidłową odpowiedz otrzymywała prezent w nagrodę - przysmak z łososia norweskiego. Na zakończenie imponującego pokazu każda osoba z publiczności otrzymała książkę wybitnego absolwenta Roberta Sowy pt. "Esencja smaku".
Około godziny 1630 swą uroczystą przemową p. dyr. mgr Barbara Brewczyńska otworzyła oficjalnie bankiet, po którym nastąpiło ogłoszenie wyczekiwanych przez wszystkich wyników:
W tym roku najlepszym
KUCHARZEM okazał się Schmidt Daniel, uczeń szkoły niemieckiej. Zaserwował on potrawę słoną "Norden trifft orient" oraz potrawę słodką "Eurovision". Miejsce II zajął Kolasa Grzegorz z Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie, który zaproponował potrawę słoną "Figę nadziewaną kozim serem" a także potrawę słodką "Mus herbaciany earl grey z serem gorgonzola".
Miejsce III zdobył Koszowski Kamil z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 z Jaworzna, który zaoferował potrawę słoną "Sałatkę z piersi kurczaka" i potrawę słodką "Jej wysokość gruszka w sosie czekoladowym z chili".
 
Wewnątrzszkolnym Konkursie Kucharza:
I miejsce zajął Drebot Tomasz
II miejsce zdobył Kutyłowski Adam
III miejsce wywalczył Mazurkiewicz Mateusz
 
W konkursie KELNERA oceniano walory estetyczne przygotowanych stołów. Za najpiękniejsze miejsca konsumpcji uznano: stół "Warzywne zalety" przygotowany przez Natalie Mędrek i Agnieszkę Klimkowską z Zespołu Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich z Iwonicza Zdroju.
Miejsce II zajął "Wulkan barw" stół przygotowany przez Tomasza Sekunde i Konrada Plucińskiego z Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie. Miejsce III zdobył stół przygotowany przez Marka Szymale i Krzysztofa Bronowskiego.
 
W konkursie BARMANA uczniowie konkurowali przygotowując Short Drink i Soft Drink.
W konkursie Short Drink zwycięskim drinkiem tegorocznej edycji okazał się "PARTY JACK" przygotowany przez Aleksandre Macnar z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich z Iwonicza Zdroju.
II miejsce zająła Ewa Dziadosz, barmanka z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie, z short drinkiem "SENIORITA"
III lokatę wywalczył Krzysztof Lesiakowski z Policealnego Studium Zawodowego FWP w Krakowie, short drinkiem "Ę-Ą".
Za doskonały Soft Drink uznano kompozycje Barbary Dbdiakovej "LADOVY LUC" w Stredne Odborne Učilište Obchodne z Bratislavy.
II miejsce zajęła Agnieszka Herjan, reprezentantka Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1, z soft drinkiem "EWKA".
III miejsce wywalczył Piotr Kos z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle, soft drinkiem "PINK BABY".
 
Po wyłonieniu zwycięzców odbył się Pokaz Barmański zaraz po nim Konkurs na Najładniejszy Stół.
23 lutego to bez wątpienia ciekawy i zarazem bardzo pracowity dzień, który pozostał już tylko wspomnieniem, miłym wspomnieniem tak wielkiej uroczystości, jaką był  IX Małopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych.
 
Chcielibyśmy bardzo podziękować zaproszonym Gościom za przybycie, okazane wsparcie i uświetnienie swoją wizytą IX edycji konkursu. Swoją obecnością zaszczycili nas:
• Pani Marta Patena - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krakowa,
• Pan Jerzy Miller - Wojewoda Małopolski,
• Pan Józef Rostworowski - Małopolski Kurator Oświaty,
• Pani Mariola Jezuita - Inspektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa,
• Pan Sławomir Góra - Przewodnicząy Rady Dzielnicy XVI,
• Pani Anna Łuszczek i Wiesław Jopek - Przedstawiciele Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej,
• Pan Piotr Dziadkowiec - Prezes Stowarzyszenia Polskich Barmanów Odział Południowy,
• Pan Robert Sowa, Pan Teofilos Vafidis, Pan Kurt Scheller - Przedstawiciele Klubu Szefów Kuchni,
• Pan Zbigniew Kurleto - Przedstawiciel Stowarzyszenia Polskich Kucharzy i Cukierników.
• Dziękujemy wszystkim przedstawicielom krakowskich restauracji i hoteli.
• Serdecznie dziękujemy dyrektorom zaprzyjaźnionych krakowskich szkół zawodowych oraz przedstawicielom wszystkich szkół biorących udział w konkursie, zaprzyjaźnionych szkół ze Słowacji, Francji i Niemiec, a szczególnie szkoły, z którymi współpracujemy na zasadzie wymiany tj. PRESOVA, ST.MICHEL i NURNBERG.

• Dziękujemy przedstawicielom mediów: Gastrona.pl, Przegląd Gastronomiczny, Głos - Tygodnik Nowohucki, TVP3 Kraków
 
Wyniki IX edycji konkursu:
 
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy, a uczestnikom bardzo dziękujemy za tak liczne przybycie i zainteresowanie naszym konkursem.
Zapraszamy do równie licznego udziału w przyszłym roku.
 
Był to wielce udany konkurs gastronomiczny połączony z wielkim kulinarnym bankietem, który okazał się być największą i najbardziej udaną imprezą, przygotowaną i zorganizowaną przez Dyrekcję oraz nauczycieli naszej szkoły. Wszystkim konkursom towarzyszyła wyjątkowo miła i koleżeńska atmosfera. Sprawny przebieg i piękna oprawa artystyczna przygotowana przez naszą młodzież sprawiły, że z niecierpliwością oczekujemy już jubileuszowej X edycji konkursu.
 
Tegoroczny Konkurs organizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Polskich Kucharzy i Cukierników Oddział Małopolska, Stowarzyszeniem Polskich Barmanów Oddział Południowy oraz Krakowską Kongregacją Kupiecką. 
 
PATRONAT HONOROWY
Marszałek Województwa Małopolskiego - Marek Nawara
Wojewoda Małopolski - Jerzy Miller
Małopolski Kurator Oświaty - Józef Rostworowski 

PATRONAT MEDIALNY
Gastrona.pl
Przegląd Gastronomiczny
Głos - Tygodnik Nowohucki
TVP3 Kraków

Konkurs Barmana 2014

You must have the Adobe Flash Player installed to view this player.

Konkurs Kelnera 2014

You must have the Adobe Flash Player installed to view this player.

Konkurs Kucharza 2014

You must have the Adobe Flash Player installed to view this player.

PolGastro - Profesjonalne Wyposażenie Gastronomii

Polgastro

Patronat medialny

Patronat honorowy

Sponsorzy

Konkurs Barmana

               

Konkurs Kucharza

               

Konkurs Kelnera

Celem Konkursu Barmana jest promocja profesjonalnego barmaństwa, zdobycie nowych umiejętności przez uczniów. Czytaj więcej ...

Celem Konkursu Kucharza jest aktywizowanie młodzieży do doskonalenia zawodowego, a także promowanie młodych adeptów sztuki kulinarnej, którzy mogą pochwalić się swoimi umiejętnościami. Czytaj więcej ...

Celem Konkursu Kelnera jest kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o polskiej tradycji usługiwania. Czytaj więcej ...