See other templatesSee other templates

Małopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych

Organizatorem Małopolskiego Konkursu Szkół Gastronomicznych jest Zespół Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie - os. Złotej Jesieni 16 we współpracy...

Czytaj więcej ...

Historia konkursu

Pomysł Małopolskiego Konkursu Szkół Gastronomicznych narodził się w 1999 r. Głównym celem było podnoszenie kwalifikacji uczniów kształcących się w zawodzie kucharza...
 

 XI Małopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych
"Polskie inspiracje kulinarne"
5-7 marca 2010 r

XI_mksgXI Małopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych pod hasłem „Polskie inspiracje kulinarne” rozpoczął się w piątek - 5 marca 2010 r. Zgodnie z planem o godz. 1630 byli obecni już niemal wszyscy uczestnicy. Po uroczystym powitaniu zaproszonych gości odbyło się wręczenie dyplomów doceniających udział w imprezie. Następnie uczestnicy losowali kolejność miejsc i numery startowe, z jakimi mieli wystąpić w sobotnich zmaganiach. Wylosowano także nauczycieli do jury poszczególnych konkursów.
Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na uroczystą kolację, a późnej delektowano się już „ucztą duchową”, którą stanowiła wycieczka do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Skorzystało z niej ponad 41 osób!

Nocny odpoczynek dla jednych był krótki, dla innych… jeszcze krótszy. Lepiej było skorzystać z dobrodziejstwa snu, ponieważ sobota to trudny, a zarazem emocjonujący dzień zmagań konkursowych. Szkoła ożyła już przed godz. 700 rano.
Recepcja, śniadanko i…do dzieła!. Około godz. 800 rozpoczęły się konkursy: kucharze gotowali w pracowniach technologicznych, kelnerzy nakrywali stoły w sali gimnastycznej, a barmani przyrządzali drinki wśród dopingu publiczności - w świetlicy.
Wszystkich uczestników oceniało surowe jury złożone z zawodowców oraz wylosowanych nauczycieli. W konkursie kucharzy jury przewodniczył - p. Zbigniew Kurleto - członek Elitarnego Klubu Szefów Kuchni, w konkursie barmanów - p. Piotr Dziadkowiec - Wiceprezes Stowarzyszenia Polskich Barmanów, a w zmaganiach kelnerów - p. Jerzy Poznański - przedstawiciel restauratorów krakowskich. 
Podczas, gdy uczniowie walczyli o palmę pierwszeństwa, opiekunowie mogli wziąć udział w pokazach: baristycznym oraz bezpiecznego pakowania żywności zgodnie z wymogami HACCP.
Wreszcie o 1630 to na co wszyscy czekali: ogłoszenie wyników. W świetlicy szkolnej temperatura emocji sięgała zenitu. 
Pierwsze miejsce w konkursie KUCHARZA zajął Mateusz Mazurkiewicz z Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie.
W konkursie KELNERSKIM zwyciężyli uczniowie z Zespołu Szkół Gastronomiczno- Hotelarskich z Iwoniczu Zdroju: Agnieszka Torba i Kamil Aszklar.
Natomiast w zmaganiach BARMANÓW najlepsza (w obu kategoriach coffee drink i short drink) okazała się Dorota Nalepa z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej.
Pobierz wyniki w konkursie:

Nagrody wręczali nasi znakomici goście: Małopolski Kurator Oświaty - Aleksander Palczewski, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krakowa - Marta Patena, Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa - Jan Żądło, Wiceprezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej - Leszek Lejkowski, Przewodniczący Rady Dzielnicy XVI - Sławomir Góra.

Gościom serdecznie dziękujemy za uświetnienie uroczystości swoją obecnością, a naszym nauczycielom i uczniom za ogrom pracy włożony w przygotowanie i przebieg imprezy.

Wszystkim uczestnikom i opiekunom gratulujemy zaprezentowanych umiejętności!

Konkurs organizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Małopolskich Kucharzy i Cukierników, Stowarzyszeniem Polskich Barmanów Okręg Południowy oraz Krakowską Kongregacją Kupiecką.

PATRONAT HONOROWY
Wojewoda Małoplski   - Stanisław Kracik
Marszałek Województwa Małopolskiego - Marek Nawara
Prezydent Miasta Krakowa - Jacek Majchrowski
Małopolski Kurator Oświaty - Aleksander Palczewski

PATRONAT MEDIALNY
TVP3 Kraków
Gastrona.pl
Przegląd Gastronomiczny
Papaja.pl
Głos -Tygodnik Nowohucki
www.kraków.pl

 

Już teraz zapraszamy na XII Małopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych!

Zobacz zdjęcia z XI edycji Małopolskiego Konkursu Szkół Gastronomicznych.

Konkurs Barmana 2014

You must have the Adobe Flash Player installed to view this player.

Konkurs Kelnera 2014

You must have the Adobe Flash Player installed to view this player.

Konkurs Kucharza 2014

You must have the Adobe Flash Player installed to view this player.

PolGastro - Profesjonalne Wyposażenie Gastronomii

Polgastro

Patronat medialny

Patronat honorowy

Sponsorzy

Konkurs Barmana

               

Konkurs Kucharza

               

Konkurs Kelnera

Celem Konkursu Barmana jest promocja profesjonalnego barmaństwa, zdobycie nowych umiejętności przez uczniów. Czytaj więcej ...

Celem Konkursu Kucharza jest aktywizowanie młodzieży do doskonalenia zawodowego, a także promowanie młodych adeptów sztuki kulinarnej, którzy mogą pochwalić się swoimi umiejętnościami. Czytaj więcej ...

Celem Konkursu Kelnera jest kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o polskiej tradycji usługiwania. Czytaj więcej ...